O programu „Pět P“
Program Pět P je preventivní volnočasový program, který funguje v USA již přes 100 let jako program „Big brother, Big sister“. V ČR funguje od roku 1996, jako transformovaný program Pět P, což znamená zkrácený název Podpory, Přátelství, Péče, Pomoci a Prevence. Program „Pět P“ začal pod Dobrovolnický centrem Kladno, o.s. fungovat od roku 2007 a od stejné doby je registrovaný u Ministerstva práce a sociálních věcí ČR jako sociální služba – sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi. Program je zároveň akreditovaný pod Ministerstvem vnitra ČR jako dobrovolnický program.
Program je zaměřen na prevenci sociálního vyloučení a prevenci výskytu sociálně patologických jevů jako je např. záškoláctví, gamblerství, užívání drog, majetková trestná činnost apod. Program Pět P je postavený na principu dobrovolného vztahu mezi dítětem z níže uvedené cílové skupiny a dospělým dobrovolníkem. Základní náplní programu je aktivní a smysluplné trávení volného času dvojice, které by mělo vycházet z kamarádského vztahu dobrovolníka a dítěte. Dobrovolník v programu představuje tedy velkého kamaráda, který pod dohledem koordinátora nebo jeho asistenta umožňuje trávit volný čas dítěti tak, jak mu bohužel nedovolují rodinné a jiné podmínky.
„Dobrovolník Pět P – Velký Pětpéťáček“
Dobrovolník v programu Pět P může být pouze člověk:- kterému je 18 let a výše
- který je trestně bezúhonný
- který má vztah k práci s dětmi
- který není xenofobní a nemá strach pracovat s dětmi a jejich rodinami, které pocházejí více či méně z odlišného prostředí
Cílové skupiny programu Pět P
Cílovými skupinami programu Pět P jsou děti od 6 do 15 let - „Malý Pětpéťáček“ a jejich rodiny, které pochází ze sociálně, ekonomicky, kulturně i jinak znevýhodněného prostředí, které mají určitý handicap, děti a jejich rodiny v krizové situaci, které jsou ohroženy sociální segregací (vyloučením ze společnosti) a sociálně patologickými jevy:- zdravotně postižené dítě a jeho rodina
- dítě a jeho rodina pocházející z odlišné kulturní a etnické společnosti
- dítě a jeho rodina, která prochází krizovou situací (náročný rozvod rodičů,
úmrtí rodiče či jiného rodinného příslušníka aj.)
- dítě, které bylo obětí psychického či fyzického násilí, šikany
- dítě, které je samotářské, neumí si samo najít kamarády
- dítě, které je hyperaktivní, ve škole neprospívající
- dítě, které má za sebou „drobnou trestnou činnost“ (krádeže, záškoláctví, šikanu)
- dítě a jeho rodina, která je sociálně a ekonomicky slabší
Cíle programu Pět P
- prevence sociální vyloučení dítěte a jeho rodiny- prevence sociálně patologických jevů (záškoláctví, užívání drog, krádeže apod.)
- rozvoj sebevědomí, ale i kritického uvažování u dětí a jejich rodin
- pomoci s utvářením hodnotového systému u dítěte za pomoci osobního vzoru „velkého kamaráda“
- rozvoj osobnostního potenciálu dítěte
- rozvoj sociálních kompetencí a sociální komunikace
- umožnění dítěti, v rámci možností, uskutečnit jeho/její sny a přání,
- u dítěte a jeho rodiny rozvinout vědomí rovnoprávnosti s druhými
- pomoci dítěti a jeho rodině v zapojení se do společnosti
- pomoci s vyřizováním věcí na úřadech, školách
- pomoci v osamostatnění dítěte
- zlepšení psychického a fyzického stavu dítěte
- umožnit rodině využívání všech služeb a možností, které se jim nabízí (předání kontaktů na organizace a zařízení, které jim také mohou pomoci, pomoc při jednání s úřady aj.)
„Realizační tým – Kontrolní Pětpéťáčci“
Koordinátor projektu : Bc. Kateřina Morávková (Káťa)
Chtěli byste se do programu „Pět P“ zapojit? Znáte někoho, komu by program mohl pomoci? Chcete se dozvědět více informací? Zavolejte nebo pište na: 774 333 207; kkudejova.dck@seznam.cz.
Činnost dobrovolníků v azylovém domě
V azylovém domě působí od jeho založení také dobrovolníci. První dobrovolníci přišli do azylového domu díky Farní charitě v Kladně v roce 2003. Ta zajistila početnou skupinu dobrovolníků, kteří dodnes slouží noční služby v pátek a v sobotu. Někteří dobrovolníci začali po dobrých zkušenostech z nočních služeb organizovat i další činnosti. Pořádali pro děti i klientky koncerty, výstavy a zábavná odpoledne. Setkávali se s velkým ohlasem a jejich činnost byla vždy přínosem jak pro klientky a jejich děti, tak velkou pomocí pro zaměstnance AD. Po těchto dobrých zkušenostech se začali někteří dobrovolníci zaměřovat na práci s konkrétním dítětem, nebo rodinou. Pomáhali s doučováním dětí a hlídáním dětí nemocným klientkám. Začali i pravidelná setkávání dětí v hudebním a výtvarném kroužku.Po těchto dobrých zkušenostech jsme začali zjišťovat zájem klientek o další spolupráci s dobrovolníky a oblasti, v kterých by jejich činnost uvítaly. Klientky byly s dosavadní spoluprácí spokojeny a navrhovaly dále pokračovat především v zábavných činnostech pro děti a doučování školních dětí.
Azylový dům začal tedy distribuovat letáčky o možnostech dobrovolnické činnosti na střední školy, kde jsem předpokládali schopnost dobrovolníků děti klientek kvalitně doučovat. Na základě této kampaně začali do azylového domu docházet studentky a děti klientek doučovat.
V současné době dobrovolníci slouží azylovému domu především při nočních víkendových službách a pořádají výlety do divadel a zábavné činnosti pro děti.
Velkým přínosem pro azylový dům je spolupráce s Dobrovolnickým centrem v Kladně, s kterým jsem navázali spolupráci v roce 2008 a to konkrétně na projektu PĚT P.
Program PĚT P je preventivní volnočasový program pro děti postavený na principu dobrovolného vztahu mezi dítětem a dospělým dobrovolníkem. Název programu vychází zároveň z toho, co chce dětem i dobrovolníkům nabídnout.
To znamená: Pomoc, Podporu, Přátelství, Péči a Prevenci
Základní náplní programu je aktivní smysluplné trávení volného času dětí s dobrovolníkem, které by mělo vycházet z kamarádského vztahu dvojice. Dobrovolník v programu funguje tedy jako velký kamarád, který pod dohledem koordinátora nebo jeho asistenta umožňuje trávit volný čas dítěti tak, jak mu bohužel nedovolují rodinné a jiné podmínky.
Další velkou pomocí jsou pravidelné akce dobrovolníků z firmy Vodafone. Ti téměř každý rok připraví pro děti i maminky program, kde mají děti možnost, prožít odpoledne plné soutěží, her, výtvarných a rukodělných činností a na závěr je pro ně připraveno pohoštění a dárečky.
Činnost všech dobrovolníků je pro azylový dům, ale hlavně pro děti, které se v něm ocitnou velkým přínosem.
Zkušenosti a názory dobrovolníků pravidelně monitorujeme prostřednictvím dotazníků. Dobrovolníci jsou často překvapeni a potěšeni velkým zájmem dětí o jejich činnost. Tato radost, kterou děti bezprostředně vyjadřují je pro ně asi největší odměnou a motivací k další činnosti